Hallituksen terveiset – elokuu 2026

Gymnastik, Glädje, Föreningsgemenskap

Grankulla gymnastik­förening

GGF:n hallitus lähettää terveiset syksyn ensimmäisestä kokouksestaan, joka järjestettiin 10.8.2026. Kokouksen teemoina olivat erityisesti uuden kauden aloitus, seuran kehittämistyö ja vastuullisuusasiat.

Syyskausi alkaa 24.8. – yhdessä rakennamme tulevaisuuden GGFn

 Ansaitun kesäloman jälkeen on aika käynnistää uusi voimistelukausi. Hallituksen syksyn ensimmäisessä kokouksessa käsiteltiin sekä strategisia keskusteluja seuran kehittämisestä että käytännön asioita kauden aloitusta varten. Kauden alkaessa käynnissä on useita jännittäviä projekteja, samalla kun keskittyminen on laadussa sekä viihtyvyydessä ja turvallisuudessa. Lisäksi GGF järjestää tänä syksynä kahden telinevoimistelun kilpailut; kilpa- ja SM-linjan kilpailut syyskuussa ja FSGM kilpaillaan marraskuussa.

Fokus turvallisessa ja vastuullisessa seuratoiminnassa

Syksyn aikana jatketaan useiden tärkeiden asiakirjojen parissa, jotka vahvistavat seuratoimintaa. Kehityksen alla olivat mm. lomakkeet loukkaantumistapauksiin, visuaalinen voimistelijan polku sekä opas voimistelijoiden huoltajille, jonka tarkoitus on tukea perheitä koko voimistelumatkan ajan. Hallitus hyväksyi myös uudet some ohjeet, jotka löytyvät seuran nettisivuilta: https://ggf.fi/wp-content/uploads/2026/08/GGFs-some-riktlinjer.pdf

Hallitus jatkaa edelleen myös vastuullisuustyötä. Uusi vastuullisuusohjelma hyväksyttiin 2.6.2026 ja on nähtävillä nettisivuilla: https://ggf.fi/wp-content/uploads/2026/08/Hallbarhetsprogram-GGF-2.6.2026.docx.pdf

Myös tärkeä kehitysalue on turvallinen toimintaympäristö. Osana tähtiseura- ohjelmaa jatkamme työtä reilun pelin, ja häirinnän ennaltaehkäisyn parissa koulutuksen avulla.

Valmentajat ja ohjaajat, voimistelijat ja seuratoimijat tutustuvat vuoden aikana koulutusmateriaaliin, joka tukee turvallista ja kunnioittavaa seuratoimintaa. Lisää infoa tulossa.

Katse kohti tulevaa

Hallituksen kokouksessa keskusteltiin myös GGFn pitkän tähtäimen tavoitteista. Viiden vuoden suunnitelmaa sekä kilpailustrategiaa työstettiin yhdessä.

Toimintavuoden suunnittelu

 Hallitus käsitteli ja hyväksyi vuosikellon ja aikatauluja toimintavuodelle 2026-2027. Tavoitteena on luoda voimistelijoille, valmentajille ja perheille selkeitä ja toimivia rakenteet. Vuosikello nähtävillä nettisivuilla: https://ggf.fi/fi/vuosikello/

Myös yhteisten materiaalien, ohjeistusten ja viestinnän ja sosiaalisen median ohjeiden parissa työskentely jatkuu edelleen, jotta GGF:n viestintä olisi yhtenäistä ja ammattimaista.

 

Ohjaajat, koulutus ja rekrytointi

Toivotamme tällä kaudella tervetulleeksi monta uutta apuohjaajaa ja mentoroitavaa ”lärlingiä”. On upeaa, että niin moni nuori on kiinnostunut aloittamaan ohjaajamisen GGF:ssä. Hallitus käsitteli sekä uusien ohjaajien rekrytoinnit että mentorointiohjelman kehitystyön aloittamisen. Uusi päivitettävä mentorointiohjelma on suunnattu aloitteleville nuorille ohjaajille, ja se tukee heidän kehittymistään ohjaajiksi.

Syksyn ensimmäinen yhteinen ohjaajien tapaaminen järjestetään elokuussa ja pitää sisällään sekä tutustumista jaa yhteishengen nostattamista, käytännön informaatiota uusille ohjaajille, että ideapajan, jossa työstetään mm. seuran yhteistä huoltajien opasta.

Kannustamme myös ohjaajia osallistumaan koulutuksiin ja kursseille ja päivittämään tietonsa ja taitonsa ajantasalle. Jatkuva osaamisen kehittäminen on tärkeää, jotta voimme tarjota laadukasta toimintaa jäsenillemme.

Samalla jatkamme työtä varmistaaksemme riittävät ohjaajaresurssit, jotta kaikilla ryhmillämme on mahdollisimman hyvä, turvallinen ja laadukkaasta ohjauksesta ja valmennuksesta koostuva harjoitteluympäristö.

 

Kiitos kesästä – tervetuloa syksy!

Hallitus loi myös katsauksen kesän seuratoiminnan aktiviteetteihin. Kesän aikana seuran talkoovoimat toimivat – talkoolaiset siirsivät joukkuevoimistelumatot kahdelle eri koululle, jossa jatkossa järjestetään joukkuevoimistelijoiden harjoituksia. Myös Palloiluhallin telinesali tyhjennettiin, ja siivouksen jälkeen telineet kasattiin paikalleen, jotta voimistelijat pääsivät taas harjoittelemaan. Kiitos kaikille aktiivisille talkoolaisille!

Uusien ideoiden, aktiivisten ohjaajien ja monien kehitysprojektien kera odotamme syyskauden alkua innolla. Kiitos kaikille voimistelijoille, perheille, ohjaajille ja valmentajille, ja vapaaehtoisille, jotka yhdessä luovat GGF:n upeaa seurayhteisöä.

Tästä alkaa voimisteluntäyteinen syyskausi 2026!